Opera

#232 „Aria lalki”

„Les oiseaux dans la charmille” tymi słowami rozpoczyna się aria Olimpii potocznie zwana arią lalki. Niezwykle piękny ale za razem bardzo trudny fragment opery Offenbacha „Opowieści Hoffmana”.

Opera ta miała być najlepszą z dzieł Offenbacha i tak też się stało. Kompozytor dopieszczał ją i starał się doprowadzić do jej premiery. Jednak choroba i trudna sytuacja majątkowa sprawiły, że ukończenie tego dzieła było utrudnione. Offenbach, aby zarobić na utrzymanie musiał podjąć się pisania wielu utworów okazjonalnych. Dodatkowo opera, w której pierwotnie „Opowieści Hoffmana” miały mieć swoją premierę zbankrutowała kilka miesięcy przed planowanym terminem. Offenbach został zmuszony do przeniesienia premiery do Opéra-Comique, gdzie obowiązywały inne zasady, jak opera może wyglądać. Kilka miesięcy przed wystawieniem „Opowieści Hoffmana” Offenbach umiera.

Wśród wspaniałych arii w tym dziele szczególne miejsce zajmóje aria Olimpi. Olimpia jest lalką, która została nauczona śpiewania i tańczenia. Hoffman zakochuje się nie wiedząc, że jest to maszyna. Podczas prezentacji lalki Olimpia jest na scenia pół godziny i mówi tylko „oui”. Wreszcie nadchodzi moment, w którym śpiewaczka rozpoczyna arię lalki.

Jest to niezwykle trudna partia. Napisana na sopran, zawiera w sobie koloratury. Dodatkowo śpiewaczka musi tańczyć tak jak mechaniczna zabawka i naśladować maszynowy głos lalki. Liczne ozdobniki i duże skoki to kolejne utrudnienie. Całość ma formę walca, śpiewaczce akompaniuje flet i harfa. Tekst mówi o ptakach słoneczku oraz echu, które szepczą o miłości.

Zapraszamy do wysłuchania tego niezwykłego dzieła w wykonaniu Patrici JANEČKOVÁ.