Muzyka współczesna

STRACHY NA LACHY: Wprowadzenie

Czy jest się czego bać?

Dla większości z nas termin muzyka współczesna brzmi obco – jest przestrzenią nieznaną – a jako, że z reguły boimy się takich sfer to też większość melomanów unika jej jak ognia. Nie mając z nią na co dzień kontaktu postrzegamy ją jako coś niezrozumiałego. Percepcja słuchacza uwarunkowanego przez klasyczne kanony, zaznajomionego głównie z muzyką Mozarta czy Beethovena jest po prostu pozbawiona narzędzi potrzebnych do asymilacji najnowszych utworów.

Słuchanie ich nie należy do najprostszych czynności – wymaga skupienia a przede wszystkim otwartości na dźwięk w każdej formie czy postaci. Jednak pomimo tych trudności, każdy powinien spróbować zmierzyć się z wyzwaniem jakie stawia nam sztuka ostatnich kilkudziesięciu lat – warto jest czasem wyjść poza obręb własnej strefy komfortu, tego co jest nam dobrze znane, a za to dać ponieść się zmysłowemu pragnieniu odkrywania nieznanych obszarów – nie tylko w muzyce. Czyżby awangardowe pomysły współczesnych twórców nie wynikały z tej samej, znanej ludziom już od wieków motywacji – ciekawości świata…?

Serdecznie zapraszam na serię artykułów o muzyce współczesnej – postaram się wprowadzić Państwa w jej najdalsze zakamarki jak i przekonać, że jej słuchanie może naprawdę sprawiać przyjemność.

Zachęcam do przeczytania pierwszego wpisu o fascynującej sile wiary w muzyce Johna Tavenera!