Muzyka klasyczna, Muzyka współczesna

Letni Świt

Ostatnimi dniami zawładnęło lato, wprowadzając w nasze życia podmuch upalnych poranków i łagodnych letnich wieczorów. Warto więc zatopić się w ciepłych brzmieniach utworów, które hołdują właśnie tej porze roku. Mimo to, że w artykule nie pojawi się wzmianka o słynnym Lecie z Czterech Pór Roku Vivaldiego, entuzjaści owej kompozycji nie powinni czuć się zawiedzeni – poniższe propozycje to równie ciekawe, muzyczne oblicza najcieplejszych tygodni w całym kalendarzu. 

Krótki poemat symfoniczny Arthura Honeggera przeniesie nas w szwajcarskie Alpy, nieopodal Berna. Wakacje, spędzone w tak urokliwym miejscu, zainspirowały kompozytora do stworzenia swojego pierwszego orkiestrowego utworu o dużych zasięgach. Senna atmosfera alpejskiego poranka roztacza się już od pierwszych dźwięków utworu, zapisanych w partii waltorni. Dzieło charakteryzuje się impresjonistycznym brzmieniem – głównie przez koloryt brzmienia wykorzystanych instrumentów i powściągliwy charakter, mający przybliżyć wspomnienie Honeggera z podróży. Powoli unoszący się temat waltorni z czasem zostaje przejęty przez smyczki, doprowadzając nas do żywiołowej środkowej części dzieła. Po rozładowaniu napięcia, na główny plan powraca melodia z pierwszych taktów, tworząc klamrę kompozycyjną. Utwór kończy się subtelnym wyciszeniem, pozostawiając słuchacza w pewnej refleksji, oczekiwaniu na coś nowego…

Rozbudowane impresjonistyczne podejście w opisywaniu dźwiękami takich okoliczności natury wydaje się być uzasadnione, jednak czy maksymalną redukcją środków również można oddać złożoność wrażeń przywodzących na myśl słoneczne, upalne dni? 

Kompozytor Joan Valent w swoich Czterech porach roku przedstawia lato w minimalistycznym wydaniu. Narracja utworu, wzrastająca wraz z jego trwaniem, zbudowana jest tu na pojedynczym, nieustannie powtarzającym się motywie. Melancholijne Lato w wizji Valenta nie tylko ilustruje doskwierający upał, ale również zapowiada nadchodzącą jesień.

Niech letnia atmosfera, ukazana w obu kompozycjach, zostanie z Wami na wiele dni i pozwoli oficjalnie rozpocząć długie, przez wielu wyczekiwane lato!