Polska

Dźwięki skrzypiec w sercu Poznania (relacja)

Konkurs im. Henryka Wieniawskiego odbywa się co pięć lat od 1952 roku (pierwsza edycja miała miejsce w 1935). Wieloletnia tradycja, wyjątkowa atmosfera, a przede wszystkim ogromna renoma czyni to wydarzenie prawdziwym świętem wiolinistyki. Poznań na dwa tygodnie staje się stolicą skrzypiec.

Za nami kolejny dzień konkursowych zmagań najznamienitszych skrzypków i skrzypaczek z całego świata. Wczoraj wieczorem poznaliśmy listę uczestników zakwalifikowanych do pierwszej części drugiego etapu (2A). Wśród nich znalazł się Wojciech Niedziółka – jedyny Polak, któremu udało się przejść do następnej rundy. To właśnie on rozpoczął dzisiejsze przesłuchania. Pomimo młodego wieku artysta wykazał się opanowaniem i dał muzycznemu światu dowód swojego obiecującego talentu.

Uczestnicy konkursu jak zwykle prezentują najwyższy poziom, wraz z szeroką paletą swoich wiolinistycznych i interpretacyjnych umiejętności. Aby wykazać się swoim muzycznym kunsztem, muszą wykonać zróżnicowany program, zawierający kompozycje powstałe w różnych epokach – utwory Bartoka, Brahmsa czy Szymanowskiego. Tegoroczne jury składa się nie tylko z mistrzów gry na skrzypcach, takich jak zwycięzca konkursu z 1991 – Bartłomiej Nizioł, ale także z wiolonczelisty Jian Wang, czy dyrygentki Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia 'Amadeus’ – Agnieszki Duczmal. Konkurs Wieniawskiego to wyzwanie zarówno dla solistów-uczestników, jak i dla orkiestry oraz dyrygenta – zespół jest zobowiązany zagrać aż kilkanaście razy z rzędu mozartowską Symfonię Koncertującą.

Równocześnie z rosnącą presją i wymaganiami wobec uczestników w wyższych etapach, w poznańskiej Auli UAM pojawia się coraz więcej melomanów. Na przesłuchania przybywa wiele wycieczek szkolnych oraz studentów – nie tylko by śledzić przebieg konkursu i kibicować swoim faworytom, ale przede wszystkim by zachwycać się pięknem muzyki.

Warto przypomnieć, że relacje na żywo z konkursu można śledzić online w serwisie YouTube, a także w telewizji w TVP Kultura oraz w Programie Drugim Polskiego Radia. W trakcie przerw możliwy jest również zakup wielu publikacji o tematyce muzyki klasycznej i wydań nutowych dzieł literatury skrzypcowej.

https://www.youtube.com/c/WieniawskiSociety