Niemcy, Religijne, Rosja

Czego posłuchać w Święta Wielkanocne? (część III – Niedziela Wielkanocna)

Święta Wielkanocne to czas wyjątkowy i to przecież nie tylko dla ludzi wierzących. Co roku przez te kilka dni możemy zapomnieć o bieżących problemach i odpocząć od zgiełku naszej codzienności. W przerwie od rodzinnych spotkań i celebracji warto pomyśleć o chwili refleksji. Jest to świetna okazja by posłuchać trochę muzyki, która jak wiemy doskonale sprzyja wszelkim rozmyślaniom. Oto kilka naszych muzycznych propozycji, które idealnie wpasują się w ten niezwykły czas! 

NA NIEDZIELĘ WIELKANOCNĄ: 

5. Georg Friedrich Händel – Mesjasz HWV 56: Alleluja

Niedziela Wielkanocna to dla chrześcijan dzień szczególny, w którym świętują Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Ten radosny nastrój można odnaleźć w Oratorium „Mesjasz”, a zwłaszcza w w zwieńczającym drugą część utworu „Alleluja”. Zaciekawić może fakt, że utwór ten już za życia kompozytora został okrzyknięty arcydziełem co nie zdarzało się często. Händlowi napisanie tego wielkich rozmiarów oratorium zajęło zaledwie 24 dni! To już nie pierwszy raz kiedy historia udowadnia nam, że największe dzieła powstają w niedługim czasie. 

6. Nikołaj Rimski-Korsakow – Uwertura „Rosyjska Wielkanoc”

Na koniec przyszedł czas na utwór, który w sposób niezwykły oddaje Wielkanocną, radosną atmosferę. Dzieło to jest zarazem apoteozą Zmartwychwstania Chrystusa jak i rosyjskich tradycji ludowych. Kompozytor wykorzystał w Uwerturze melodie ze zbioru muzyki Rosyjskiego Kościoła prawosławnego. Słuchając, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na orkiestrację (sposób w jaki kompozytor rozpisał utwór na poszczególne instrumenty) – dziedzinę, którą Korsakow opanował do perfekcji. Ta pełna najróżniejszych barw, witalności i ludowego temperamentu muzyka, przywodzi na myśl budzącą się do życia wiosnę. Zapraszamy do wysłuchania i życzymy radosnych Świąt!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.