Polska, Religijne

Czego posłuchać w Święta Wielkanocne? (część II – Wielka Sobota)

Święta Wielkanocne to czas wyjątkowy i to przecież nie tylko dla ludzi wierzących. Co roku przez te kilka dni możemy zapomnieć o bieżących problemach i odpocząć od zgiełku naszej codzienności. W przerwie od rodzinnych spotkań i celebracji warto pomyśleć o chwili refleksji. Jest to świetna okazja by posłuchać trochę muzyki, która jak wiemy doskonale sprzyja wszelkim rozmyślaniom. Oto kilka naszych muzycznych propozycji, które idealnie wpasują się w ten niezwykły czas! 

NA WIELKĄ SOBOTĘ:

3. Sir John Tavaner – As One Who Has Slept

Wielka Sobota to dla chrześcijan dzień ciszy i zadumy. Nastrój ten genialnie oddaje ten chóralny utwór angielskiego kompozytora – Johna Tavenera. W jego muzyce szczególną rolę odgrywa religijność –  twórca był wyznania prawosławnego. „As One Who Has Slept” to przykład kompozycji, w której można odnaleźć mistyczną sferę kontemplacji towarzyszącą oczekiwaniu na Zmartwychwstanie Chrystusa – jak powiedział sam Tavener – „największej tajemnicy naszego zbawienia”. 

4. Marek Pasieczny – Finis Autem Principium Est

Pozostając w atmosferze religijnych rozważań, zachęcamy do wysłuchania utworu polskiego kompozytora i gitarzysty.  Jego tytuł w polskim tłumaczeniu brzmi „Koniec jest początkiem”. Słowa te nie tylko sugerują związki z wiarą chrześcijańską ale w odniesieniu do utworu stają się czynnikiem określającym jego budowę. Warto dodać, że jest to także muzyczne epitafium kompozytora, złożone w hołdzie Johnowi Tavenerowi. Polecamy zwrócić uwagę na nowe, pełne świeżości oblicze, które Pasieczny nadaje gitarze!

https://youtu.be/2iveEgn9ZFI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.