USA

Odkrycia Reicha

W XX wieku muzyka przechodziła wiele zmian – powstało wiele nowych stylów i gatunków. Jednym z pionierskich nurtów był minimalizm. Został zapoczątkowany przez amerykańskich twórców w latach 60 ubiegłego wieku. Jego charakterystyczną cechą jest repetetywność.

Minimaliści w swojej muzyce postawili na redukcję materiału muzycznego do niewielkich segmentów. W tych muzycznych „odcinkach” najważniejszą rolę odgrywa rytm oraz nieskomplikowana melodia. Przez ich ciągłe powtarzanie kompozytorzy – minimaliści osiągali efekt, który można porównać do „mantry”, wywołując w ten sposób zupełnie nowe, dotąd nieznane w pojęciu sztuki zjawisko dźwiękowe oraz słuchowe.

Steve Reich to jeden z pionierów tej „muzycznej filozofii”. Co ciekawe, użycie takiego terminu wydaje się szczególnie trafne wobec faktu, że kompozytor ukończył z wyróżnieniem studia filozoficzne, które wpłynęły w jakiś sposób na jego muzykę. Zanim Reich został kompozytorem, nie tylko zajmował się filozofią, ale był na przykład taksówkarzem. Jego muzyczna droga była pełna wątpliwości i nieregularności – studia kompozytorskie ukończył dopiero w wieku 27 lat a droga do sukcesu była jeszcze bardzo długa.

Młody Reich słuchał Bacha, Strawińskiego ale i Parkera czy Davisa – a więc klasyki i jazzu. Znalazło to później odzwierciedlenie w jego twórczości. Ewidentnym przykładem wpływów muzyki rozrywkowej jest „Electric Counterpoint” na gitarę elektryczną i taśmę z 1987 roku. W części trzeciej „Fast” kompozytor posługuje się środkiem użytym w swoich poprzednich utworach – nakładaniem na siebie motywów w różnych kombinacjach czego efektem jest powstawanie nietypowych wrażeń brzmieniowych.

Kolejną ciekawostką i dowodem na związek muzyki Reicha z „rozrywką” jest współpraca z fenomenalnym gitarzystą jazzowym – Patem Methenym i nagranie przez niego powyżej wspomnianego utworu. To właśnie do wysłuchania tego nagrania chcielibyśmy Cię dzisiaj bardzo zachęcić. Muzyka tego amerykańskiego twórcy to nie tylko odkrycie XX-wiecznej muzyki – może być czymś nowym także dla Ciebie – choćby powodem by spojrzeć na otaczającą rzeczywistość inaczej niż dotychczas – „minimalistycznie”…
https://youtu.be/UStCXLNVtGY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *