Meksyk

#93 Habanera i danzon

Dziś przeniesiemy się do Meksyku i zażyjemy nieco lżejszej muzyki. Co może powstać z połączenia folkloru meksykańskiego i kubańskiego i muzyki orkiestrowej? Jak habanera i jej pochodne mogą połączyć żywą taneczną meksykańską muzykę z muzyką poważną? Kto dokonał takiego połączenia i jak to brzmi? O tym dziś nieco opowiemy…

Arturo Marquez to kompozytor meksykański, który urodził się w 1950 roku. Najbardziej znane utwory tego twórcy to cykl 8 kompozycji opartych o formę danzonu- kubańskiego tańca, który wyewoluował z habanery. Marquez mistrzowsko przenosi charakter tego tańca na grunt symfoniki ( choć obsady danzonów są różne).Tworzy most między swoim rodzimym folklorem a muzyką poważną. Jego dzieła są raczej w większości lekkie w charakterze, nie są jednak zupełnie rozrywkowe, skrywają dużo emocji, a także muzycznych smaczków i wykonawczych problemów. Są prawdziwym polem do popisu dla muzyków i mają w sobie coś pociągającego i zachwycającego.

Największą furorę w świecie zrobił Danzon numerze dwa- nasza dzisiejsza propozycja. Zaczyna się solówką klarnetu, który eksponuje pierwszy temat. Następnie odpowiada obój i instrumenty prowadzą ze sobą tajemniczy dialog. Taneczny temat powtarza kwintet smyczkowy, następnie pojawiają się zupełnie nowe motywy, charakter staje się cięższy, tempo coraz żywsze aż w końcu dochodzimy rozpędzając do najciekawszego i najszybszego fragmentu- charakterystycznego dialogu ,,blachy i drewna”. Warto zwrócić też uwagę na partię fortepianu, nie tak często wykorzystywanego jako część składowa orkiestry.Nie sposób opisać wszystko, co zawarł kompozytor w tym niespełna dziesięciominutowym utworze, jednak mamy nadzieję, że ten opis pierwszych fragmentów zachęcił skutecznie do zapoznania się z niebanalną twórczością Arturo Marqueza.

Polecamy więc wykonanie młodzieżowej Simon Bolivar Orchestra z Wenezueli, mającej Danzon jakby we krwi. Całość prowadzi szalony Gustavo Dudamel.

Do usłyszenia w środę!

https://www.youtube.com/watch?v=ZXeWiixwEz4&feature=shareThe Orquesta Sinfónica Simón Bolívar (Simón Bolívar Symphony Orchestra) is a Venezuelan orchestra. Named after the Venezuelan national hero Simón Bolívar, it…