Wyspy Brytyjskie

#9 „Kompozytor z zielonej Anglii”

Na początku XX wieku w Anglii tworzyło kilku kompozytorów, którzy wpuścili między dźwięki powiew oszałamiającej świeżości, jednocześnie pisząc muzykę na wskroś angielską. Jednym z nich był Ralph Vaughan Williams. Jego kariera rozpoczęła się dość późno, bo w wieku 30 lat. Przez długi czas kompozytor podróżował po angielskich wsiach spisując zapomniane melodie ludowe, które później często wplatał do swoich utworów.

W ten sposób Vaughan Williams uwiecznił za pomocą dźwięków folklor, nadając swojej muzyce charakter wyjątkowo wpasowujący się w obraz angielskiej przyrody i ludowych tradycji. Jednym z utworów posiadających te właśnie cechy jest Fantazja na temat Greenslaves. Kompozytor używa melodii tradycyjnej angielskiej piosenki. Pierwszy jej ślad można odnaleźć w źródłach z końca XVI wieku i początku XVII wieku i już w przeszłości posiadała wiele wersji czy opracowań. Według pogłosek autorstwo pieśni przypisuje się Henrykowi VIII, który miał rzekomo skomponować ją dla jego kochanki i przyszłej żony – Anny Boleyn.

Ralph Vaughan Williams wykorzystując ją w swojej Fantazji odwołuje się bezpośrednio do zakorzenionych tradycji angielskich i dziedzictwa muzycznego swojej ojczyzny. Prosty język muzyczny kompozytora kryje w sobie liryczną i melancholijną głębię. Może być to dla Ciebie mistyczna opowieść o miłości albo wspomnienie rustykalnych tradycji.

Williams potrafił ująć sedno muzyki angielskiej. Jego twórczość pozostaje niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju, dlatego bardzo polecamy Ci poznać muzykę tego kompozytora zaczynając właśnie od Fantazji na temat Greenslaves.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *