Francja

#88 ,,Organista znad Sekwany”

Méditations sur le myste’re de la Sainte Trinité – pod tym francuskim tytułem kryje się niezwykle ciekawa muzyka, przeznaczona dla króla instrumentów – organów. Twórcą dzieła jest Olivier Messiaen (1908 -1992), współczesny kompozytor francuski, organista i pedagog, a
z zamiłowania także…ornitolog! Wśród wielu ciekawych i oryginalnych utworów jakie pozostawił, charakterystyczna jest jego twórczość organowa, dlatego nią właśnie się dziś zajmiemy.

Każdy kto zna choć trochę języki romańskie, domyśla się, że utwór podejmuje programową tematykę tajemnicy Trójcy Świętej. Utwory Messiaena są na pierwszy rzut oka (albo raczej ucha) niezwykle osobliwe. W Medytacjach nie będzie więc tradycyjnie rozumianej melodyki czy rytmiki; rytm w dużej mierze jest nieregularny, nie posiada utrwalonych schematów; usłyszymy także dysonansowe napięcia. Forma może wydawać się nieco chaotyczna – jakby kompozytor swe nieskładne myśli przelał na papier, albo wyżył się na organowych klawiaturach (żeby być fachowym – zwanych manuałami).

Jednak taki zamysł jest całkowicie świadomy, Messiaen stworzył bowiem swój własny system harmoniczny. Jego podstawą jest 7 modi – skal złożonych z określonych następstw interwałowych dźwięków. Nie ma tu w ogóle mowy o klasycznej tonalności, przez co muzyka staje się dla niektórych dziwna i niezrozumiała. My jednak uważamy, że ten zabieg czyni muzykę Oliviera Messiaena tym bardziej intrygującą i wartą poznania.

Nie pozostaje nam nic innego jak polecić pod spodem jedną z dziewięciu części Medytacji, zachęcając oczywiście do wysłuchania również pozostałych. Życzymy pełnego odkryć i wrażeń spotkania z tą osobliwą, a zarazem wybitną muzyką. Do usłyszenia!!!
https://www.youtube.com/watch?v=riunRANex1I&feature=share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *