USA

Obrazy hebrajskie

Szalom! W ciągu naszej muzycznej wędrówki zapoznaliśmy Cię z hiszpańskim flamenco, zatańczyliśmy razem argentyńskie tango, bawiliśmy się na ulicach Nowego Orleanu, odwiedziliśmy Rosję, Francję, słuchaliśmy melodii cygańskich i skandynawskich, wspinaliśmy się po górach, pływaliśmy w oceanach, przeszliśmy przez piekło Dantego…spacerowaliśmy po dźwiękach z różnych miejsc, różnych momentów w historii, różnych stanów ludzkiego umysłu…a to dopiero początek. Dzisiaj poznamy muzykę żydowską, piękną, emocjonalną, prawdziwą; łączącą człowieka z Bogiem.

Naszym przewodnikiem będzie Ernest Bloch (1880-1959). Chociaż urodził się i pierwsze lata życia spędził w Genewie, możemy nazwać go obywatelem świata. W trakcie swojego życia przebywał także w Brukseli, Monachium, później pracował w Lozannie, ostatecznie osiadł w Nowym Jorku. Był wybitnym kompozytorem, dyrygentem; dużą część czasu poświęcił również karierze pedagogicznej.

Utwory Blocha zawierają cechy muzyki impresjonistycznej oraz oparte są na skalach i rytmach charakterystycznych dla muzyki żydowskiej. Dziełem, które dobrze podsumowuje twórczość tego artysty oraz wskazuje piękno i delikatność niezwykle poruszającej kultury muzycznej tej religii, jest tryptyk „Baal shem”, skomponowany w 1923 roku na skrzypce i orkiestrę. Część pierwsza – Vidui – odnosi się do żydowskiej modlitwy wyznaniowej, odmawianej na łożu śmierci. Vidui jest także częścią zbiorowych modlitw wyznaniowych, stanowiących ważną część Jom Kipur, świętego dnia w roku żydowskim. Część druga – Nigun – oznacza „melodię” i przeprowadza nas przez doświadczenia mistyczne. Finał – Simchat Torah – nawiązuje do Święta Szałasów, upamiętniającego mieszkanie w szałasach i namiotach podczas ucieczki Izraelitów z Egiptu i wędrówki do Kanaanu.

Zazwyczaj zostawiamy Tobie pewne wskazówki. Na co zwrócić uwagę, co kompozytor chciał zawrzeć w utworze, jakie obrazy możesz tam zauważyć… „Baal shem” jest jednak dziełem szczególnym. Niedoskonałość języków ludzkich, nieumiejętność opisywania najdelikatniejszych wrażeń zmysłowych, nie pozwala nam opowiadać Ci o tym, co w utworze się dzieje. Możemy tylko zagwarantować, że to muzyka, która wzrusza, która zostawia w sercu trwały ślad i czas przeznaczony na tę chwilę z Blochem, nie będzie czasem zmarnowanym. Zalecamy całkowite wyciszenie, odcięcie się od spraw codziennych, natłoku wydarzeń, wszystkiego co w profanum…i zapraszamy do wysłuchania.
https://www.youtube.com/watch?v=4MiSiHQrlvE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *