Jazz, USA

#84 „Taneczny zew”

Muzyka, jaką zwykle Tobie proponujemy, to zazwyczaj klasyczne utwory wielkich mistrzów, które zbudowały podstawy wszystkich innych gatunków muzycznych. Dzisiaj pragniemy wyjść na chwilę z tej formy, przenieść się do wieku XX w Stanach Zjednoczonych. Dzisiaj w programie – będzie jazz!

Artie Shaw to klarnecista, kompozytor i pisarz urodzony w 1910 roku w Nowym Jorku. Stworzył zespół popularny w erze swingu, do jazzowych bandów wprowadził liczne nowe instrumenty i jako pierwszy w historii biały lider grupy, współpracował z wokalistką rasy czarnej – wspaniałą Billie Holiday. W czasach II Wojny Światowej koncertował dla żołnierzy w Azji, miał osiem żon, pisał fikcyjne biografie, a muzyczną karierę skończył, ponieważ wydawało mu się, że nie dorasta do wyznaczonego przez siebie poziomu (był wielkim perfekcjonistą).

„Koncert na klarnet” Artie Shaw wykonuje razem z orkiestrą jazzową po raz pierwszy w roku 1940. Utwór okazuje się wielkim sukcesem grupy kompozytora. Swingowe części sprawiają, że słuchacz mimowolnie zaczyna ruszać się w rytm muzyki. Zawiera także odcinki o charakterze popisowym, które są ogromnym wyzwaniem dla muzyka solisty. W koncercie występują kadencje i wysokie dźwięki, które ciężej wydobyć na tym instrumencie dętym drewnianym, zwykle osadzonym w niższej strefie dźwięków.

Zapraszamy do wysłuchania koncertu w wykonaniu Andreasa Ottensamera, który gra go z ogromną swobodą, mimo technicznych trudności. Orkiestrą dyryguje młody, dobrze rokujący dyrygent – Lorenzo Viotti. Zwróć uwagę na jego zachowanie na scenie – w pewnym momencie dzieje się coś zupełnie nieoczekiwanego! Myślimy, że takiego ruchu ze strony dyrygenta, ciężko się spodziewać:)
https://www.youtube.com/watch?v=DrVso0pr5nM&feature=share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *