Rosja

#81 „Symfonia Polska?”

Dziś kolejny raz zetkniemy się z orkiestrą symfoniczną. Zadzieje się to za sprawą III Symfonii D-dur op.29 Piotra Czajkowskiego, zwanej także Symfonią Polską, powstałą w 1875 roku.

Skąd to miano? Oczywiście nie jest to ukłon wobec naszego narodu, a jedynie efekt naciąganej interpretacji określenia Tempo di polacca w ostatniej części dzieła. Chociaż można w warstwie rytmicznej dostrzec jakieś polskie akcenty… Symfonia jest jednak ciekawym dziełem. To utwór schyłku romantycznej symfonii. Ostatnią kompozycją tego typu, która nie jest szczególnie skomplikowana emocjonalnie.

Niezwykle bogata i potężna jest jednak orkiestracja i bogactwo brzmieniowe, spotykamy się z olbrzymią rolą instrumentów dętych blaszanych. Część jest niezwykle dynamiczna, podniosła, triumfalna i brawurowa – z pewnością nie należy do łatwych dla orkiestry. Dla ucha na pewno jest jednak przyjemna i pociągająca.

Właśnie ostatnią część, z której bierze się owa myląca nazwa symfonii, polecamy dzisiaj Waszej uwadze. Życzymy miłych chwil z muzyką Czajkowskiego i do usłyszenia!!
https://www.youtube.com/watch?v=Fh_W6i9190g&feature=share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *