Włochy

#68 „Fontanna życzeń”

Kiedy wśród miejskiego gwaru słyszymy plusk wody, zaintrygowani tym odgłosem szukamy jej źródła. Przyciąga nas aura tego miejsca. Spod powierzchni wody bije tajemniczy blask. Wrzucone w toń monety mienią się promieniami słońca. Każda inna, każda tak samo ważna, każda pozostawiona w nadziei na spełnienie ludzkich pragnień… O jakim miejscu mowa…?

Oczywiście, o fontannie. Jedną z najsłynniejszych jest Fontanna Di Trevi w Rzymie. Jej uroki przyciągają rzesze turystów z całego świata. Czar tego miejsca zainspirował także włoskiego kompozytora – Ottorino Respighiego, który postanowił w jednej części swojego utworu złożyć mu hołd.

W poemacie symfonicznym „Fontaines de Rome”, oprócz Di Trevi przedstawia także trzy inne fontanny. Twórcę fascynuje nie tylko piękno konkretnych obiektów, ale fontanny jako toposu w literaturze, muzyce i sztuce. Za pomocą dźwięków oddaje jego monumentalizm i niezwykły mistycyzm. Słuchając, warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób kompozytor odwzorowuje w muzyce wodę. Naśladuje ją, używając do tego przede wszystkim instrumentów smyczkowych, kształtując materiał muzyczny tak, aby przypominał jej spływające strumienie.

Dzisiaj za sprawą „Fontanny Di Trevi” w muzycznej wersji Ottorino Respighiego, możesz przenieść się do stolicy Włoch i zobaczyć oczami wyobraźni to magiczne miejsce. Zwyczajowe wrzucenie monety, zachęcamy zastąpić pozostawieniem pod postem polubienia;).

Chociaż nie gwarantujemy spełnienia Twojego życzenia, możemy obiecać dużo wspaniałej muzyki, którą będziemy się z Tobą dzielić!

Życzymy dobrego wieczoru:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *