Brazylia

#66 „Brazylijskie wspomnienie”

Wspomnienia posiada każdy człowiek. Najczęściej związane są z wyjątkowymi miejscami, ważnymi osobami czy chwilami, które zostają w naszej pamięci. Jaką rolę odgrywają w procesie twórczym?

Bardzo wielu artystów w swojej twórczości odnosiło się do swoich życiowych przeżyć, które szczególnie zapadły im w pamięć.
Dla brazylijskiego kompozytora Heitora Villa – Lobosa, źródłem inspiracji była Amazońska Puszcza. Żeby wspomnienie uczynić czymś więcej, niż tylko mglistym obrazem przewijającym się w umyśle, przybliżyć odbiorcy tajemniczą Puszczę i związane z nią mity czy zamieszkujące ją zwierzęta, napisał poemat symfoniczny „Las Amazoński”.

Początkowo utwór miał zostać użyty jako ścieżka dźwiękowa w hollywoodzkiej produkcji „Zielone domostwa”, w której zagrała m.in. Audrey Hepburn. Niestety wbrew oczekiwaniom kompozytora, niedoświadczonego w pisaniu muzyki do obrazu, utwór został odrzucony przez reżysera. Ostatecznie, w filmie można usłyszeć muzykę innego twórcy, który wykorzystał w niej kilka tematów skomponowanych przez Brazylijczyka.

Jedną z najbardziej popularnych części poematu jest „Melodia Sentymentalna”, która podbiła serca słuchaczy na całym świecie. Czy nie jest ona właśnie przeniesionym na język dźwięków, pełnym tęsknoty i nostalgii, wspomnieniem ojczyzny kompozytora?

Chwile spędzone z muzyką również mogą stać się na długo zapadającym w pamięć, wspomnieniem. Dzięki niej, nasze życie w wielu momentach staje się bogatsze w rozmaite wrażenia słuchowe – a od pobudzania zmysłów już bardzo niedaleko do zapamiętywania…

Niech to brazylijskie wspomnienie będzie także Twoim!