Rosja

#62 „Poczuj lato!”

Z czym kojarzy Ci się lato? Z chwilami wolnymi, zapachem morza, piaskiem pod stopami czy górskim powietrzem? A może z muzyką Antonio Vivaldiego?

Spośród wielu odsłon “Lata” w muzyce klasycznej, jedną z najciekawszych interpretacji słonecznej pory roku jest ta autorstwa Aleksandra Głazunowa. Chociaż nie figuruje na szczycie radiowych list przebojów, to zapewnia równie dobrą rozrywkę na czas wakacyjnego odpoczynku, będąc zarazem doskonałą alternatywą dla popularnych, popowych przebojów. Posłuchaj, jak rosyjski kompozytor oddał za pomocą dźwięków uroki tego ciepłego, magicznego czasu!

Utwór ze względu na budowę można podzielić na pięć segmentów. Pierwszy z nich rozpoczyna się powtarzaną figurą melodyczno – rytmiczną. Przez całą część motyw pojawia się w różnych odsłonach. To początek utworu – czy zwiastuje także początek lata?

Następny segment to walc, grany na letnim bankiecie czy balu pełnym wytwornych ozdób i strojów. W trzeciej części ten piękny, bajkowy sen przeradza się we wspomnienie dzieciństwa, a może wakacyjnej miłości sprzed lat? Poprzez otwierające część czwartą figlarne, rubaszne solo klarnetu, słuchacz przenosi się znowu do świata rozrywek. Tam już – w części piątej – czeka go żywiołowy rytm polki. Kompozytor zestawia w niej motyw letnich zabaw i igraszek z użytym w poprzednich segmentach – tematem wspomnień.

Jakie są Twoje wrażenie po wysłuchaniu „Lata” Aleksandra Głazunowa? Czy uważasz, że jego muzyka oddaje nastrój tej pory roku? Koniecznie podziel się z nami swoją opinią w komentarzach! Mamy nadzieję, że od teraz lato będzie kojarzyć Ci się muzyką – obok tej z popularnych, radiowych rozgłośni – również z klasyczną. Otwartość na nowe, to niezbędny krok do tego by czuć w pełni – nie tylko lato…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.