#6 „Mozartowski duch rock’n’rolla”
Dzisiaj weźmiemy pod lupę drugiego klasyka wiedeńskiego – człowieka, dla którego granice nie istniały – mowa tu o Wolfgangu Amadeuszu Mozarcie. Jego barwne życie można porównać do histori znanych wszystkim gwiazd muzyki rozrywkowej. Mozart nie stronił od używek, najbardziej odjazdowych imprez i wulgarnych zachowań czy żartów. Jak każdy przeżywał wzloty i upadki, jednak bieda i pogarszający się stan zdrowia sprawiły, że wkrótce los sprzeniewierzył się przeciw niemu.
W wieku 36 lat zmarł przedwcześnie zostawiając po sobie prawie 700 kompozycji! Czy nie znasz podobnych scenariuszy napisanych życiem choćby Jimiego Hendrixa!?Mozart już od najmłodszych lat ciężko pracował na swój sukces. Jego ojciec Leopold postanowił wykształcić syna na sławnego kompozytora i wirtuoza gry na fortepianie oraz skrzypach. Całe dzieciństwo Wolfgang spędził jeżdżąc w trasy koncertowe po całej Europie i został uznany cudownym dzieckiem. W wieku 12 lat napisał swoją pierwszą operę! Nie miał zbyt wiele czasu by nacieszyć się dzieciństwem. Jego kariera nabierała tempa i wymagała wielu poświęceń z jego strony. Po zrezygnowaniu z funkcji koncertmistrza w kapeli arcybiskupa postanowił osiąść w Wiedniu będącym ówczesnym centrum muzyki. To właśnie w tym mieście Mozart stworzył wszystkie swoje znane dzieła: 40 symfonii, sonaty fortepianowe (np. KV 331 ze słynnym „Marszem Tureckim”), koncerty instrumentalne, opery (Wesela Figara, Don Giovanni czy Czarodziejski Flet) oraz divertimenta czy serenady (Eine kleine Nachtmusik).
Na początek przygody z muzyką drugiego klasyka wiedeńskiego proponujemy Ci wysłuchać części środkowej – Adagio – z Koncertu fortepianowego A-dur nr 23 (KV 488 – jest to numer w katalogu muzyki Mozarta). Utwór ten należy do jednych z najbardziej wysublimowanych dzieł Mozarta. Temat z „Adagio” pełen jest wyrazu bólu i tęsknoty.
Jak mówi pianistka Hélène Grimaud – ”Jest w nim ukryty prawdziwy Mozart”. Z naszej strony możemy dodać, że to również odbicie emocji, których doświadczał w głębi duszy.
Nie jest to jednak koniec fascynujących faktów z życia kompozytora. Zapewne nie wiesz, że Mozart napisał uwerturę do opery Don Giovanni w zaledwie 24 godziny! Słynął także z niezawodnej pamięci muzycznej, która pozwalała mu błyskawicznie przelewać dźwięki na papier. Obliczono, że gdyby wprawny kopista przepisywał wszystkie jego utwory zajęłoby to tyle godzin ile życie kompozytora! Przed śmiercią zaczął też pisać Requiem na zamówienie tajemniczego nieznajomego. Jeżeli chcesz poznać legendy i plotki, które powstały na temat Mozarta zachęcamy Cię do obejrzenia oscarowego obrazu filmowego „Amadeusz”, do którego ścieżka dźwiękowa składa się oczywiście z utworów mistrza.
Wolfgang Amadeusz Mozart napisał mnóstwo wspaniałych dzieł, które musisz poznać! Na razie jednak proponujemy wysłuchanie Adagio z wspomnianego już koncertu fortepianowego nr 23 w wykonaniu francuskiej pianistki- Hélène Grimaud. Do „usłyszenia” już w czwartek o godzinie 18.00!