Koncert, Wyspy Brytyjskie

#55 „Jak brzmi wiolonczela?”

Który z instrumentów Twoim zdaniem brzmi najbardziej przejmująco? Wielu kompozytorów za taki instrument uważa wiolonczelę. Jej charakterystyczną, ciepłą barwę, postanowił wykorzystać angielski kompozytor, Edward Elgar, w swoim ostatnim ukończonym dziele – Koncercie wiolonczelowym e-moll.

Historia powstania utworu ma swój początek się 1900 roku, gdy Elgar został poproszony o napisanie koncertu wiolonczelowego. Zanim kompozytor rozpoczął pracę nad utworem musiało minąć jeszcze wiele lat. W końcu – w 1919 roku – powstał długo oczekiwany koncert.

Zarys melodyczny pierwszej części utworu powstał w szpitalu, gdy Elgar obudził się po operacji. Czas komponowania koncertu kompozytor spędza w swoim wiejskim domku. Podczas pisania utworu, w jego świadomości budzą się wspomnienia świeżo zakończonej wojny, przeraźliwe wybuchy artylerii, wiszące w powietrzu niebezpieczeństwo i zapach śmierci. Szansą na uwolnienie się przez Elgara od tak silnych i trudnych wspomnień wojny, stało się komponowanie.

Koncert wiolonczelowy posiada 4 – częściową budowę. Najbardziej przejmująca jest jednak część I, Adagio – Moderato. Słuchając, zwróć uwagę na partię solową wiolonczeli – na fragmenty, w których wychodzi na pierwszy plan, te, kiedy „chowa się” za orkiestrą i momenty, gdy gra zupełnie sama.

Trudno wyobrazić sobie doskonalsze połączenie niż to, które stworzył Elgar: rozpaczliwa melodia, zespolona z ciemną barwą wiolonczeli. A jak brzmi ten magiczny instrument? O tym możesz przekonać się, słuchając Koncertu w słynnej interpretacji Jacqueline du Pre!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *