Argentyna

#50 „Argentyński sen”

Czy możliwe jest połączenie temperamentu argentyńskiego tańca, tradycji muzyki Bacha oraz jazzu? Tego dokonać mógł tylko jeden człowiek – Astor Piazzolla.

Astor pochodził z rodziny włoskich emigrantów. Urodził się w argentyńskim mieście Mar del Plata. Kilka lat później rodzina przeniosła się do Nowego Jorku. W wielkim mieście młody muzyk poznał uliczny jazz. Równocześnie pobierał lekcję fortepianu, dzięki którym pokochał muzykę Bacha. Obok nowych stylów muzycznych początkującego kompozytora, wciąż interesowało znane z argentyńskich ulic tango.

Taniec, który tak bardzo uwielbiał Piazzolla, wywodził się z dwóch źródeł: przywiezionych z Afryki rytmów oraz wpływów muzyki europejskiej, zwłaszcza hiszpańskiej. Początkowo tańczony był na ulicach, czy w domach publicznych. Dopiero z czasem zdobył popularność i stał się równy innymi tańcom towarzyskim. W muzyce klasycznej, tango także znalazło swoje miejsce. Na sale koncertowe całego świata wprowadził je właśnie Astor Piazzolla. Stworzył on tzw. tango nuevo, czyli tango nowe. Nazywa się je tak z powodu wielu wpływów i przeobrażeń, które przeszła jego klasyczna forma.

Astor Piazzolla przyszedł na świat, by obudzić w słuchaczach miłość do tanga. Jego muzyka rozpala w ludziach namiętność, ale z drugiej strony budzi niewyrażony smutek. Te wszystkie cechy posiada utwór „Oblivion”, którego tytuł oznacza „zapomnienie”. Słuchając tej pięknej melodii, naprawdę można zapomnieć o wszelkich troskach i w pełni oddać się kojącej muzyce – jak ze snu.

Czy sen Astora Piazzolli o stworzeniu tanga, które stanie się sławne na całym świecie ziścił się? Odpowiedź zależy od Ciebie – czy wykorzystasz niepowtarzalną szansę na poznanie muzyki mistrza tango?