USA

Pan od muzyki z Ameryki

Za sprawą naszego przewodnika, masz dziś sposobność – chociaż myślami – znaleźć się tuż za Oceanem Atlantyckim, w słynnych nowojorskich salach i na legendarnym Broadwayu. Ale ta muzyczna podróż będzie nieco inna niż dotychczasowe.

Dzisiaj przybliżymy Ci postać żyjącego w latach 1918-1990 Leonarda Bernsteina – amerykańskiego dyrygenta, kompozytora i pianistę, związanego głównie z Nowym Jorkiem. Poznasz go jednak przede wszystkim w tej pierwszej roli, z której zasłynął na całym świecie, zapisując się w historii jako jeden z największych przywódców orkiestry.

Bernstein był wszechstronnie wykształconym erudytą, absolwentem kilku muzycznych kierunków na Uniwersytecie Harvarda i Philadelphia Academy of Music, dyrektorem kilku nowojorskich orkiestr; prowadził także słynne zespoły na całym świecie, z którymi nagrał wiele albumów.

Bernstein – człowiek uznawany za ojca współczesnej broadwayowskiej piosenki musicalowej.
Porywało go wszystko – od Beethovena, przez Mahlera czy Strawińskiego, aż do muzyki Gershwina. Zajął się również kształceniem młodego muzycznego pokolenia. Jego „Young People’s Concerts” – seria emitowanych w telewizji koncertów w Filharmonii Nowojorskiej stała się hitem, a sam dyrygent śmiał się, mówiąc: ,,gdziekolwiek się nie pojawię mówią mi, że oglądali”. Cóż, nic dziwnego. Lekkość, z jaką Bernstein przekazywał wiedzę o muzyce słuchaczom, jednocześnie dzieląc się z nimi swoją pasją i przeżywaniem każdej kompozycji, zachwyca. Nie patrzył też z góry na inne gatunki muzyczne. Jest prekursorem szukania powiązań między muzyką poważną a popularną oraz udowadniania tego, że nie stoją one w sprzeczności. Tego, że oba rodzaje mogą być dobre – z czym bardzo utożsamiamy się w naszym Przewodniku. Jakby tego było mało, Leonard Bernstein pisał felietony, podróżował, dyskutował o muzyce w roli krytyka i interesował się wszystkim wkoło; biła od niego radość i niezwykła pasja do życia.

Zmarł 14 X 1990 roku w Nowym Jorku na nowotwór płuc. Pochowano go – na jego życzenie – ze spoczywającą na piersiach partyturą ulubionej V Symfonii Mahlera.

Poniżej zostawiamy link do jednego z wspomnianych koncertów dla młodych, na którym młody Leonard Bernstein tłumaczy, czym jest melodia. Zachęcamy do obejrzenia i życzymy miłego wieczoru!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *