Opera, Włochy

#40 „Cyrulik z opery”

Na dzisiejsze popołudnie przygotowaliśmy dla Was wyjątkową propozycję – muzykę prosto z teatru operowego. Utwór, którego wysłuchanie chcemy zaproponować, to fragment opery „Cyrulik Sewilski” autorstwa Gioacchino Rossiniego – jedno z najbardziej znanych i najczęściej wystawianych dzieł operowych na świecie, dlatego warto je poznać i dowiedzieć się o nim kilku rzeczy. „Cyrulik sewilski” to dwuaktowa opera buffa, inaczej komiczna. Jej premiera miała miejsce w 1816 roku w Rzymie. Za libretto odpowiedzialny był Cesare Sterbini.

Akcja utworu dzieje się w Sewilli. Tytułowy Cyrulik pomaga zdobyć miłość pięknej Rozyny swojemu byłemu mocodawcy- hrabiemu Almavivie. Towarzyszą temu zabawne perypetie bohaterów. Szczególnie interesujące są intrygi Cyrulika, który zawsze potrafi wyjść z problematycznej sytuacji. Jego charakter idealnie oddaje śpiewana przez niego aria „Largo al factotum”. Chełpi się w niej sławą i pozycją, którą zdobył w mieście.

Podczas słuchania warto zwrócić uwagę na wirtuozowskie zabiegi wokalne, takie jak szybkie powtarzanie, czy duże skoki melodyczne (inaczej mówiąc, melodia śpiewana przez baryton zawiera duże odległości między niektórymi dźwiękami).

„Cyrulik” to opera, która cieszy się popularnością wśród publiki na całym świecie od 200 lat! Jeśli jeszcze nie miałeś okazji się z nią zapoznać, koniecznie musisz to nadrobić. To może być idealna okazja do rozpoczęcia przygody z operą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *