Niemcy

#37 „Śmierć i dziewczyna”

Franz Schubert – kompozytor przełomu klasycyzmu i romantyzmu, nie cieszył się zbyt długim i szczęśliwym życiem. Zmarł mając zaledwie 31 lat, w 1828 roku, śmierć była mu jednak bliska już od 1823, kiedy zaraził się chorobą weneryczną. Leczenie rtęcią osłabiło znacznie organizm kompozytora i prawdopodobnie było jedną z przyczyn jego śmierci. Właśnie w okresie zmagania się z chorobą i znajdując się w stanie silnej depresji, kompozytor napisał swój XIV kwartet d-moll „Śmierć i dziewczyna”.

W utworze tym mocno wyczuwalny jest motyw śmierci. Całą kompozycję oparto na tonacjach molowych, ma raczej przygnębiający charakter.

Druga część utworu opiera się na temacie zaczerpniętym z pieśni Schuberta o tej samej nazwie (z której zresztą pochodzi też tytuł kwartetu), natomiast czwarta część, o budowie tarantelli, nazywana jest „tańcem śmierci” – ze względu na swoje zawrotne tempo. Kwartet ten jest wyrazem walki młodego kompozytora z chorobą – burzliwość tego okresu jego życia ma swoje odbicie na kompozycji. Oddaje ją za pomocą silnego zróżnicowania temp i dynamiki, przez co utwór ten jest uznawany za najbardziej dramatyczny z dzieł Schuberta, a także jedno z najważniejszych utworów muzyki kameralnej.

My polecamy wysłuchanie całego kwartetu, a także dla ciekawych – zapoznanie się z oryginalną pieśnią.
Poniżej znajdziecie jak zwykle link do utworu.
Życzymy miłego słuchania!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *