Bez kategorii

#3 Muzyczny manifest wolności

Dzisiaj wtorek, a więc czas na Przewodnik dla ucha! Naszą propozycją jest sławny na całym świecie poemat symfoniczny Jeana Sibeliusa- Finlandia. Usiądz wygodnie i przygotuj się na fascynującą muzyczną opowieść! Jeśli jesteś gotowy/owa możemy zaczynać!

Żebyś zrozumiał genezę tego dzieła musimy najpierw przypomnieć pewne historyczne fakty.
Za czasów życia Sibeliusa Finlandia była częścią Rosji. W społeczeństwie wciąż żył jednak duch narodu i cały czas wierzono w odzyskanie niepodległości. W związku z tym, ważnym celem ówczesnej muzyki fińskiej było pogłębianie świadomości narodowej.
Dziełem o takiej właśnie wymowie jest „Finlandia”. Początkowo funkcjonowała jako ostatnia część cyklu muzycznego zatytułowanego- „Muzyka na Święto Prasy”, jednak Sibelius postanowił przekształcić ją w odrębny utwór.
„Finlandia” była przeznaczona do wykonywania przez orkiestrę symfoniczną. Dla lepszego zrozumienia budowy utworu można wyróżnić w nim kilka odcinków.

Muzyczny manifest otwiera narastająca aklamacja instrumentów dętych blaszanych na tle kotłów. Następnie w opozycji do potężnego brzmienia odzywają się instrumenty dęte drewniane. Wkrótce dochodzą do nich smyczyki dopełniając swoją barwą muzyczną fakturę. Uwagę zwraca użycie posępnej barwa fagotów i klarnetów w niskich rejestrach co jest ciekawym zabiegiem w dziedzinie instrumentacji (dobierania instrumentów zgodnie z ich barwami). Dalej utwór zmienia swoje oblicze poprzez budowanie coraz większego napięcia. Niespodziewanie kulminujące się pasaże smyczków przechodzą do fanfarowego przedstawienia tematu. Muzyka dochodzi tu do największego ambitusu, oddając doskonale emocje towarzyszące finom podczas walki o wolność. Po muzycznym apelu o wyzwolenie, znów grają instrumenty dęte drewniane. W tych dźwiękach przeważa spokój i nadzieja na lepszą przyszłość. Ostatnia część utworu dąży do wieńczącego całe dzieło akordu zwycięstwa.

W „Finlandii” słyszymy głos patrioty-Jeana Sibeliusa, który mówi swoim rodakom by pomimo klęsk i niepowodzeń nigdy się nie poddali. Dla Ciebie muzyka ta może być albo dziełem o narodzie fińskim lub niezapomnianą muzyczną wizją ojczyzny kompozytora, którą możesz za pośrednictwem dźwięków zobaczyć oczyma wyobraźni.
Warto wiedzieć, że „Finlandia” została użyta jako soundtrack w drugiej części filmu sensacyjnego „Szklana pułapka”, więc jeśli będziesz oglądał ten obraz przypomnij sobie opisaną przez nas historię tego niezwykłego dzieła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.