Niemcy

#28 „Requiem dla Fanny”

Dzisiaj przenosimy się w czasie o dwie epoki, względem naszego wcześniejszego posta. Jesteśmy we wczesnym romantyźmie, a artysta, którego spotykamy, uznawany jest za jednego z czterech twórców odpowiedzialnych za ukształtowanie się muzyki romantycznej, obok Chopina, Liszta i Schumanna. To Felix Mendelssohn.

Twórczość tego kompozytora charakteryzuje się dużym przywiązaniem do stylów kompozytorów dawnych. Sam wyraźnie zaznaczał, że nie chce tworzyć nowego nurtu muzycznego czy kształtować innych form – raczej nadawać tym już istniejącym nowej energii. Widać to szczególnie we wczesnych kompozycjach.
Mendelssohn znany jest także ze swojego przywiązania do melodii, a jego najbardziej rozpoznawalnym dziełem jest często grywany na ślubach marsz weselny ze „Snu nocy letniej”.

My zaproponujemy dzisiaj utwór, być może mniej znany, lecz będący ostatnim ważniejszym dziełem kompozytora przed śmiercią. “Kwartet smyczkowy f-moll” romantyk zadedykował swojej zmarłej siostrze – Fanny Mendelssohn – pianistce i kompozytorce-amatorce. To właśnie śmierć Fanny popchnęła go do stworzenia jednego z najbardziej dynamicznych i niepokojących utworów, często nazywanego „Requiem dla Fanny”. W całej kompozycji odbiorca może wyczuć silne napięcie, a pierwsza część, której wysłuchanie proponujemy, utrzymana jest w tempie bardzo szybkim. Allegro assai vivace licznym słuchaczom kojarzy się z rozpędzonym pociągiem.

Słuchając tego dzieła zwróćcie uwagę na czynniki, które przyczyniły się do jego stworzenia – często są one kluczowe do zrozumienia i pełnego odbioru kompozycji.
W tym wypadku wyraźnie można usłyszeć żal twórcy po śmierci bliskiej osoby. W każdym dźwięku zostały zapisane silne emocje – a to zawsze sprawia, że utwór staje się wyjątkowy..

Życzymy Wam magicznego i romantycznego wieczoru, spędzonego razem z Felixem Mendelssohnem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *