#26 „Odyseja Kosmiczna”
Platon powiedział kiedyś, że ,,Muzyka to dusza wszechświata, skrzydła umysłu, lot wyobraźni i wszelkie życie”. Dlatego dziś proponujemy muzykę na swój sposób kosmiczną. Będą nią Planety op.32- Suita symfoniczna Gustawa Holsta – brytyjskiego kompozytora. Dzieło powstało w latach 1914-1916, a w 1920 słynna London Symphony Orchestra pod batutą Alberta Coatesa zagrała je po raz pierwszy. “Planety” spodobało się londyńskiej widowni i szybko stało się dziełem bardzo sławnym.
Suita składa się z siedmiu części, każda z nich odpowiada jednej z planet Układu Słonecznego. Dzięki tej muzyce można doświadczyć, choć w jakimś wymiarze, kosmicznej podróży. Zapraszamy więc na Jowisz, a właściwie to należałoby – zgodnie z oryginalnym tytułem powiedzieć – Jupiter. Część ta pełna energii ma być astrologicznym symbolem – zwiastunem radości. Ciekawostką jest, że w środku “Jupitera” Holst odwołuje się do patriotycznej pieśni “I vow to thee my country”. Możesz usłyszeć ją od 3 minuty nagrania.
Gustav Holst jest kolejnym twórcą, którego fascynuje tajemnica Wszechświata i bezmiar kosmicznej przestrzenii. A jak kompozytor wyobrażał sobie planetę Jowisz? Dowiesz się tego słuchając naszej dzisiejszej muzycznej propozycji!