Francja, Muzyka klasyczna

Odcienie księżyca

Dzisiaj trochę fortepianowej muzyki. Utwór znany przez wielu, pojawiający się w filmach. Przepiękna opowieść zawarta w dźwiękach wydobywających się spod palcy pianisty. Przed Państwem „Claire de Lune” (Światło księżyca) Claude Debussy.

Claude Debussy to francuski kompozytor początku XX wieku. Z początku nie wiele słuchaczy było przekonanych do jego utworów. Dlaczego tak się działo? Ponieważ jego twórczość była tak różna od muzyki XIX wieku, że słuchacze przyzwyczajeni do klasycznych brzmień pełnych majestatyczności, potęgi, patosu oraz romantycznych z uczuciami i emocjami w nich zawartymi, ostro protestowali. Niewielu potrafiło dostrzec wyjątkowość tej twórczości.

Początek XX wieku to rozkwit nurtu w kulturze europejskiej zwanego impresjonizmem. Impresjonizm w malarstwie powstaje poprzez nakładanie plam barwnych, brak wyraźnych kontur, jasne barwy oraz nietypowy kąt widzenia. Impresjoniści najczęściej malowali pejzaże. Debussy znał ten nurt dobrze i jego twórczość niekiedy nawiązuje do niego m.in. w tytułach jego utworów pejzaż grał duże znaczenie, odrzucił prymat melodii, tradycyjne zasady tworzenia utworu tak jak malarze impresjonistyczni odrzucili wyraźny kontur.

Cechy impresjonizmu możemy znaleźć w naszym dzisiejszym utworze „Claire de Lune”. Dzieło to powstało w dość wczesnym etapie życia Debussy w 1890 roku, a opublikowane dopiero w 1905. Jest to muzyka programowa, czyli niesie ze sobą oprócz muzyki treści pozamuzyczne, które są wskazane poprzez tytuł lub program. Tytuł utworu Debussy to „Claire de Lune” czyli światło księżyca, pochodzi z wiersza Paula Verlaine’a. Kompozytor chce nam zasugerować temat opowieści, którą nam przekazuje poprzez muzykę. Dźwięku fortepianu mieszają się ze sobą i tworzą poprzez to różne barwy. Ma się wręcz wrażenie, że pianista maluje ten obraz. Rozmyte dźwięki i dynamika piano tworzą odcienie nocy.

Niewątpliwie ten utwór zyskał wielką popularność. Pojawił się w wielu filmach, m.in. „Fantazji” Walta Disneya i „A statek płynie” Federica Felliniego oraz doczekał się wielu orkiestrowań.