Włochy

#235 „Opera werystyczna”

Dzisiaj na warsztat weźmiemy operę jedyną w swoim rodzaju, pierwszą w swojej kategorii. Operę, o której mówi się, że jest pierwszą operą werystyczną. Czy ktoś z Państwa już wie o jakie dzieło chodzi? Jeśli nie to zapraszam do dalszego czytania tego artykułu, a jeśli tak to do sprawdzenia swojej odpowiedzi…

Opera, o którą chodzi to „Rycerskość wieśniacza” Pietro Mascaginiego. Ten włoski kompozytor napisał łącznie 14 oper, ale to właśnie ta zasłynęła najbardziej. „Rycerskość wieśniacza” została pierwszy raz wystawiona w 1890 roku w Rzymie. Libretto napisane zostało przez Giovanniego Targioni-Tozzetti i Guido Menasci. Opera opowiada o powracającym z wojny wieśniaku Turiddu, który dowiaduje się, że jego narzeczona Lola wyszła za maż za woźnicę Alfia. Zrozpaczony Turiddu z zemsty wdaję się w romans z ubogą dziewczyną Santuzzą. W tym momencie Lola z powodu zazdrości zaczyna na nowo się spotykać z Turiddem. Santuzza zachodzi w ciążę, a Turiddu ją odpycha. Santuzza informuje Alfia o romansie jego żony z swym byłym narzeczonym. Dochodzi do pojedynku między Turiddem, a Alfim, w której Turiddu umiera.

Opera ta jest pierwszym przykładem opery werystycznej, która pojawia się w muzyce włoskiej drugiej połowie XIX wieku. W tym typie opery panuje realistyczna tematyka, na scenę wprowadzani są normalni ludzie co na samym początku spotkało się z niezadowoleniem tamtejszej widowni. Opera werystyczna przedstawia życie prostego ludu. Słowo dramatyczne staje się ściśle związane z muzyką. Weryzm zrodził się w opozycji do dramatu Wagnera, w którym pełno był bogów i fantastycznych zjawisk.

Zwróciłam uwagę na tą operę z powodu intermezza, które właśnie stamtąd pochodzi. Jest to niezwykle muzykalny fragment, w którym kwintet może się popisać. Intermezzo to określenie, które jest wstawką muzyczno-dramatyczną między aktami. W „Rycerskości wieśniaczej” pojawia się ono po odkryciu zdrady żony przez Alfia. Poniżej link do tego właśnie utworu, serdecznie zapraszamy do odsłuchania.