#22 „Magia ludzkiego głosu”
Barok to epoka rozkwitu muzyki instrumentalnej i nowych form muzycznych. Obok skomplikowanej polifonii na tle kształtującego się systemu dur-moll swoje początki ma też homofonia. Jednym z barokowych twórców jest Antonio Vivaldi. To kompozytor, który pojawił się już w naszym przewodniku kiedy pisaliśmy o „Czterech porach roku”.
Dzisiaj chcemy przedstawić inne jego dzieło jakim jest opera „Il Giustino” z librettem autorstwa Nicolo Beregana. Trzyaktowa opera została napisana w 1724 roku z okazji rzymskiego karnawału. Zawiera m.in. słynną arię “Vedro con mio diletto”. W ostatnich latach wspaniałych nagrań tego utworu dokonali tacy kontratenorzy jak Jakub Józef Orliński czy Phillip Jaroussky. Warto przypomnieć tutaj, że kontratenor to śpiewak, który mimo przebytej mutacji dzięki odpowiednio wypracowanej technice i pewnym uwarunkowaniom fizjologicznym jest w stanie śpiewać wysokimi rejestrami głosu, co może przypominać falset. Dzisiaj kontratenorzy wykonują najczęściej partie przeznaczone dla kastratów, którzy byli bardzo popularni w baroku.
Proponujemy wysłuchanie tej arii w wykonaniu naszego polskiego kontratenora – Józefa Jakuba Orlińskiego – człowieka naprawdę niezwykłego. Jego śpiew zyskuje najwyższe oceny od krytyków na całym świecie. Zasługą tego jest wyjątkowa wrażliwość śpiewaka na szczegóły interpretacji i barwy głosu. Na łamach „Polityki” pisano: „Orliński zapragnął dać słuchaczom nie popis wirtuozerii, lecz przeżycie duchowe” co jest bardzo trafnym określeniem celu obranego przez młodego artystę. Mogłoby się wydawać, że taki człowiek nie ma innych pasji niż muzyka a jednak… jego zainteresowaniem jest też break dance!
Myślę, że tyle wystarczy by stwierdzić, że to naprawdę fascynująca postać! Niesamowita pasja połączona z nowym, świeżym spojrzeniem na muzykę klasyczną to cecha rozpoznawcza młodego śpiewaka, która idealnie wpasowuje się w ideę naszego Przewodnika.
Zapraszamy Cię do bliższego poznania twórczości tego niesamowitego artysty. Na dobry początek możesz wysłuchać jego w śpiewu w arii „Vedro con mio diletto”!