Polska

#215 „Kolekcjoner folkloru”

Zawdzięczamy mu utrwalenie wiernego obrazu kultury ludowej w Polsce w XIX wieku. Był to człowiek, który miał niezwykłą siłę oraz cierpliwość by dzięki swej żmudnej pracy spisać ludowe melodie. Był to mianowicie etnograf, folklorysta oraz kompozytor Oskar Kolberg.

Gdy byłam w podstawówce rozpoczął się rok Oskara Kolberga. Wtedy jeszcze nie miałam pojęcia kim był ten człowiek i ile dobrego dla polskiej muzyki zrobił. Dzięki mojej nauczycielce poznałam go bliżej i z co raz większym zainteresowaniem zaczęłam słuchać o jego historii. Zaciekawiła mnie do tego stopnia, że przez całe dotychczasowe życie pamiętałam dokładnie kto to był Oskar Kolberg.

Oskar Kolberg żył w latach 1814-90 były to czasy romantyków w Polsce królowali m.in. Chopin, Wieniawski za granicą Schumann, Brahms. Mimo, że Kolberg nie był do końca z pochodzenia Polakiem poświęcił się i dla polskiej muzyki przewędrował cały nasz kraj w ciągu 50 lat. Wierzył, że Polska może się odrodzić dzięki pielęgnowaniu swej kultury. Dlatego przemierzając nasz kraj zaczął spisywać zasłyszane melodie ludowe, przy okazji również wszystkie zwyczaje ludu. Gdyby nie jego zainteresowanie w tym temacie nie wiadomo, czy te wszystkie dzieła by się zachowały.

Kolberg wydrukował łącznie 36 tomów mieści się tam ponad 10000 pieśni ludowych z melodiami. Gdy naprawdę zastanowimy się i wyobrazimy sobie ogrom jego pracy to możemy sobie uświadomić jak bardzo ten człowiek poświęcił się zarówno muzyce jak i sprawie polskiej. Jego dzieła stały się źródłem patriotycznych inspiracji dla pokoleń. Kolberg spisując je miał w głowie wizje Polski, która opiera się na swych tradycjach i kulturze swoim działaniem chciał przybliżyć ten obraz.

Przybliżając tą sylwetkę chciałam zwrócić uwagę na tą niezwykłą postać, dzięki której możemy poznać melodie z XIX wieku, które gdyby nie on zostały by zapomniane. Poniżej znajduje się link do jednego utworu z płyty poświęconej dziełom Oskara Kolberga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *