Bez kategorii

#208 „Kim jest zwycięzca Konkursu Chopinowskiego?”

Jak zapewne już wszyscy wiemy laureatem pierwszego miejsca jest pianista reprezentujący Kanadę Bruce (Xiaoyu) Liu, zapraszamy do dalszej części posta aby się dowiedzieć o nim czegoś więcej.

Bruce (Xiaoyu) Liu pochodzi z Francji. Ma on 24 lata, a już koncertował z wieloma świetnymi orkiestrami po całym świecie m. in orkiestrą symfoniczną Cleveland i Montrealu oraz Orkiestrą Filharmonii Izraelskiej. Ukończył Konserwatorium Muzyczne w Montrealu w klasie Richarda Raymonda.

Na konkursie Chopinowskim w finale zdecydował się zagrać Koncert e-mol op. 11. Jury go doceniło przyznając mu pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 40 000 euro.

Według muzykologa, dyrygenta i dziennikarza „Ruchu Muzycznego” Krzysztofa Stefańskiego Bruce to pianista kompletny, wydobywający z fortepianu najbardziej niesamowite barwy wraz z fenomenalną techniką. „Czasami zaskakiwał swoją inwencją brzmieniową, a jednocześnie dysponował wszystkimi cechami pianisty chopinowskiego, co było słychać dzisiaj w jego wykonaniu koncertu. – Nie potrzebował używać prawego pedału, żeby uzyskać łagodne, miękkie brzmienie. On po prostu potrafi to wydobyć z samej klawiatury. A przy tym przekonała mnie choćby jego wizja w trzecim etapie Sonaty B-Moll w dziwnym, mogłoby się pozornie wydawać, zestawieniu z Wariacjami B-Dur op. 2. Zestawił najmroczniejszy, najbardziej posępny z utworów Chopina z wirtuozerskimi wariacjami w opozycyjnej tonacji”.

Sam Bruce po ogłoszeniu werdyktu podziękował za możliwość grania razem z wspaniałymi ludźmi Chopina na estradzie Filharmonii Narodowej w Warszawie. Dodaje później, że nie należy się poddawać oraz spoglądać, tylko powinno się iść do przodu i nie poddawać się.

Zachęcamy do samodzielnego posłuchania zwycięzcy np. podczas dzisiejszego Koncertu Laureatów w Teatrze Wielkim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.