Niemcy

Widmann, czyli jak awangarda łamie wszelkie zasady

Jörg Widmann to niemiecki kompozytor, który jest idealnym przykładem osoby lubiącej łamać wszelkie panujące zasady i dzięki temu tworzyć swój unikatowy muzyczny język. Usłyszeć to można między innymi w jego koncercie na altówkę, o którym będzie dzisiejszy artykuł!

Altówka to instrument głównie kojarzony z jej drugoplanowego udziału w kompozycjach orkiestrowych i z tego powodu jest bardzo niedoceniana. Jej potencjał został odkryty dopiero w XX wieku, gdzie jej użycie było niejako przejawem pewnego buntu kompozytorów przeciwko wszystkiemu, co stare i do dziś zobaczenie altowiolisty na plakacie koncertu jako głównego wykonawcy szokuje wiele osób. Widmann wykorzystał ten fakt, pisząc koncert właśnie na altówkę, w którym jest ona użyta w bardzo niecodzienny sposób.

Utwór stanowi idealny przykład na to, że kompozytora ogranicza tylko jego wyobraźnia i nie ma rzeczy niedozwolonych. W tym abstrakcyjnym dziele możemy się spotkać z takimi rzeczami jak ćwierćtony, serializm, chodzenie solisty wokół sceny czy, w punkcie kulminacyjnym, głośny oraz długi krzyk! Koncert nie jest już tylko muzyką, ale również wydarzeniem scenicznym, którego zobaczenie na żywo może zrobić ogromne wrażenie.

Wydawać by się mogło, że tak nietuzinkowy pomysł nie zostanie wysłuchany nawet przez największych koneserów, ale nic bardziej mylnego. Utwór został wykonany między innymi przez hr-Sinfonieorchester, czyli jedną z najstarszych i najbardziej prestiżowych niemieckich orkiestr, a nagranie z jej wykonaniem cieszy się sporą popularnością. Nie jest to jedyna kompozycja Widmanna ciesząca się takim zainteresowaniem. Świadczy o tym fakt, że w 2018 jego dorobek kompozytorski był jednym z trzech najczęściej obecnych w świecie muzyki spośród współczesnych twórców. Jest to doskonały przykład na to, że pisania awangardowego również trzeba się nauczyć, a sukces kompozytorów, takich jak Luciano Berio czy Iannis Xenakis, nie jest przypadkowy.

Mamy nadzieję, że utwór zaciekawi niejednego miłośnika muzyki i będzie miłym urozmaiceniem w wielu playlistach. To, że w dzisiejszych czasach takie kompozycje pojawiają się na porządku dziennym i są słuchane przez szeroką publikę, jest dla nas bardzo optymistyczny – pokazuje nam to, jak szybko ludzie przyzwyczajają się do nowości i potrafią je w mądry sposób wykorzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *