Polska

#184 Czysta polskość

Tanecznym krokiem przechodzimy z jazzowej aury do naszych, swojskich klimatów – na spotkanie z młodymi artystami, którzy swoim zapałem, profesjonalizmem oraz wigorem, zaskakują polską publiczność . Dziś przyjrzymy się bliżej „Mazowszu”.

„Mazowsze” to zespół, który przybliża nam bogactwo narodowych tańców, piosenek oraz przyśpiewek. Formację założyli Tadeusz Sygietyński oraz Mira Zimińska-Sygietyńska, którzy przysięgli sobie, że jeśli przeżyją wojnę, to stworzą właśnie taki zespół. Gdy grupa powstała, Zimińska zajęła się sprawami organizacyjnymi (dzięki jej pomysłom możemy teraz zachwycać się pięknymi strojami występujących), a Sygietyński muzyczną stroną.

Muzyka, która towarzyszy występom tej grupy, jest inspirowana prawdziwymi, ludowymi melodiami. Zimińska wraz z Sygietyńskim „przetrząsali” wiejskie chaty w poszukiwaniu tych unikalnych dźwięków, które – gdyby nie oni – byłyby już dawno zapomniane.

Muzyka to nie jest jedyny aspekt, jaki możemy podziwiać podczas występu „Mazowsza”. Stroje, które noszą członkowie tego zespołu są doceniane przez widzów i krytyków z całego świata. Wielką legendą stały się już opowieści o niezwykłej wadze kostiumów łowickich, których damska wersja waży aż 14 kg. Stroje w większości zostały wykonane przez artystów ludowych.

Ciekawostką jest to, że grupa wystąpiła w nagradzanym filmie „Zimna wojna”, w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Zespół nadal aktywnie działa występując na całym świecie. My serdecznie zapraszamy do szerszego zapoznania się z tą grupą muzyczną, teraz natomiast zachęcamy do obejrzenia fragmentu z ich występu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *