Wyspy Brytyjskie

#160 Mityczna przygoda

Mityczne postacie, magiczne historie oraz piękne melodie – to skrywa nasza dzisiejsza propozycja. Benjamin Britten zaprasza nas w świat mitów greckich. Ten genialny kompozytor stworzył unikalne dzieło, otwierające przed słuchaczem drzwi do starożytności.

Britten to angielski kompozytor XX wieku. Studiując w Royal College of Music w Londynie, czuł się ograniczony przez klasyczną metodę edukacji – nie interesowały go fugi czy kontrapunkt. Przez jakiś czas zarabiał na życie komponując muzykę filmową. Dzięki operze „Peter Grimes” zyskał sławę międzynarodową.

„6 Metamorfoz” na obój to jedno z jego najciekawszych dzieł. Każda metamorfoza przedstawia historię jednej z postaci mitów greckich. Poza tytułem, który wskazuje konkretnego bohatera, mamy również przypis, o jakie mityczne zdarzenie dokładnie chodzi:

  1. Pan , „który grał na ukochanej trzcinowej fajce, którą był Syrinx”.
  2. Faeton , „który przez jeden dzień jechał na rydwanie słońca i został wrzucony do rzeki Padus przez piorun”.
  3. Niobe , „która, opłakując śmierć czternastu swoich dzieci, została zamieniona w górę”.
  4. Bachus , „na którego ucztach słychać odgłos bulgoczących kobiecych języków i krzyków chłopców”.
  5. Narcyz , „który zakochał się we własnym obrazie i stał się kwiatem”.
  6. Aretuza , „która, lecąc z miłości Alfeusza, boga rzeki, została zamieniona w fontannę”.

Zadaniem wykonawcy jest przelanie tej historii na dźwięki. Każdy z oboistów robi to na swój sposób, każdy inaczej je interpretuje. Należy też dodać, że Benjamin dał dużo swobody wykonującym. Nie ma określonego jasno metrum, w związku z tym kreski taktowe pojawiają się w nierównych odstępach. Rytm również jest swobodny – jedni mogą zagrać dłużej jedną nutę, drudzy krócej. To stwarza wielkie możliwości co do interpretacji tego utworu. Pozwala to stworzyć indywidualną i wyjątkową wersję każdemu oboiście.

Serdecznie zapraszamy do posłuchania tej interpretacji Metamorfoz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *