Rosja

Twórca na wygnaniu

Życie twórców w Rosji nigdy nie było tak trudne, jak w wieku dwudziestym. Tragiczne koleje losu minionego stulecia spotkały żyjącego na przełomie XIX i XX wieku Siergieja Rachmaninowa (1873-1943).  Aby nie stanąć przed wyborem między artystyczną śmiercią, a tworzeniem na cześć i potrzeby bolszewickiego reżimu, kompozytor jeszcze w 1917 roku opuścił postrewolucyjną Rosję, w której instalowała się nowa władza i wyemigrował przez Skandynawię do Stanów Zjednoczonych. My o Rachmaninowie, choćby przez pryzmat jego problemów psychicznych, czy twórczości kameralnej, pisaliśmy już we wpisach #48 i #106, a dziś pochylimy się nad symfonicznym oraz w ramach dodatkowej propozycji – chóralnym aspektem jego twórczości. 

II Symfonia e- moll op. 27 to jeden z klasyków światowej symfoniki. Nie mogło więc zabraknąć tego dzieła w Przewodniku. Najbardziej znaną częścią utworu jest liryczne Adagio. To część pogodnie spokojna, zawierająca w sobie zarazem subtelny jak i wylewny optymizm. Jej słuchanie może być kojące i skłaniające do refleksji – wprost idealne na majowe jasne i szczęśliwie coraz dłuższe wieczory. Delikatna raczej harmonia jest jednocześnie głęboka, stąd słuchanie kompozycji jest przyjemne zawsze, mimo, że ktoś może uznać ją za wręcz oklepaną. Zostawimy Was zaraz z drugą częścią, choć jak zawsze zachęcamy do słuchania całej symfonii. 

Ale to nie koniec. Fanom muzyki na ludzki głos, dodatkowo polecamy też monumentalne Nieszpory op.37, zwane też Całonocnym Czuwaniem. Powstałe w dwa tygodnie w czasie I Wojny Światowej, są uznawane za jedno z wybitniejszych dzieł w historii chóralistyki. Nieszpory zawierają 15 pieśni napisanych do tekstów oficjum cerkiewnych nieszporów, jutrzni i prymy. Muzyka sakralna wschodniego chrześcijaństwa to nieco inny świat, cerkiewny śpiew to inna tonalność, inny sposób kształtowania dźwięku i inne emocje. To wszystko jest nie lada wyzwaniem dla chórów. Religijna muzyka z kręgu wschodniej obrzędowości w XX wiecznym opracowaniu chóralnym to z pewnością ciekawa propozycja dla fanów bardziej wyszukanych muzycznych smaczków. 

Na ten niedzielny wieczór życzymy niezapomnianego obcowania z muzyką Rachmaninowa. Do usłyszenia!!! 

Symfonia: 

Cała Symfonia: 

Nieszpory: 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *