Kobiety

Inspiracja dla Chopina

Jedna z pierwszych kobiet pianistek w historii kultury europejskiej. Niezwykła kobieta, która – co jest niespotykane w naszej polskiej muzyce przed Chopinem – wyczuła walory fortepianu. Z podziwem słuchał jej Chopin, Goethe oraz Luigi Cherubini, który dedykował jej Fantazję C-dur.

Maria Szymanowska to znana w Europie pianistka i kompozytorka. Urodziła się 14 grudnia 1789 roku w Warszawie. Była po rozwodzie i miała czwórkę dzieci, z czego jedna z jej córek, Celina, była małżonką Adama Mickiewicza. Szymanowska koncertowała w Niemczech, Francji, Anglii, Włoszech, Holandii, Szwajcarii, Czechach, na Ukrainie, Litwie i w Rosji. Komponowała liczne miniatury taneczne – polonezy czy mazurki, a także nietaneczne – etiudy, preludia i nokturny.

Nokturn B-dur to wspaniałe dzieło Szymanowskiej. Jeśli przysłuchamy się dokładnie temu utworowi, możemy zauważyć podobieństwo do stylu Chopina – po wysłuchaniu chopinowskiego Nokturnu E- dur op. 72 nr 1, a następnie utworu Szymanowskiej, odkryjemy liczne powiązania. To dowód na to, że Chopin inspirował się twórczością Marii.

Nokturn B-dur to niezwykle melodyjne dzieło z wirtuozowskimi fragmentami, których wykonanie wymaga od pianisty nie lada umiejętności. Swą śpiewność utwór zawdzięcza wspaniałej harmonii, zaś przyjemna melodia tworzy nastrój pogodny i beztroski. Zapraszamy do wysłuchania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *