Opera

#119 „Carmen od kuchni”

Na koniec naszej muzycznej przygody z formą opery na naszym blogu pojawia się charyzmatyczna, pełna pasji i namiętności „Carmen” Bizeta. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych operowych tytułów na świecie. Historię „Carmen” oraz informacje na temat słynnej uwertury do tej opery, opisaliśmy już wcześniej w poście #60 na naszej Facebookowej stronie, do którego zainteresowanych odsyłamy.

Tym razem przyjrzymy się „Carmen” od strony wykonawczej. Jakie są trudności, które ta opera stawia przed artystą?

Wśród tych wykonawczych wyzwań należy wspomnieć przykład fragmentu duetu Carmen i Don Jose, gdzie Carmen jednocześnie wystukuje  ściśle określony w partyturze rytm na kastanietach, śpiewa oraz tańczy, najczęściej na stole. Trudnym aktorskim zadaniem do wykonania dla śpiewaczki jest także pokazanie całego wachlarza emocji głównej bohaterki. Na początku opery widzimy pewną siebie, kobietę, która flirtuje z mężczyznami i nigdy się nie zakochuje. Kiedy spotyka Don Jose coś w niej się zmienia i dochodzi do wniosku, że darzy go uczuciem. Jednak jej przekorna natura nie pozwala na wejście w ten stan, w wyniku czego traci mężczyznę swojego życia flirtując z Torreadorem. Kiedy uświadamia sobie co zrobiła, jest już za późno.

Także tenor, który wykonuje partię Don Jose ma przed sobą wiele wyzwań. Największym z nich jest słynna „Aria z kwiatkiem”, która wymaga utrzymania wysokiej pozycji w dynamice piano, przy jednoczesnym legato. 

Wśród licznych problemów wykonawczych, także orkiestra napotyka na wyzwania. Do szczególnie trudnych muzycznie, należą w niej partie kwintetu smyczkowego, ze względu na szybkie tempo i zgranie z solistów z orkiestrą. 

Niewątpliwie należy stwierdzić, iż mimo tych problemów wykonawczych, „Carmen” jest jedną z przyjemniejszych w odbiorze sztuk operowych. Znajdziemy w niej mnóstwo znanych i lubianych fragmentów, a ich skondensowanie w jednej operze tworzy niesamowite muzyczno- wizualne widowisko. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *