Bez kategorii

#1 „Szopen, Szopin, Chopin…”

Nasz przewodnik rozpoczniemy z muzyką Fryderyka Chopina. Zapewne imię i nazwisko tego autora jest Tobie znane. Jestem przekonany, że słyszałeś/aś już Poloneza As-dur lub Marsz Żałobny. Za granicami naszego kraju utwory Chopina są przede wszystkim muzyczną wizytówką polskości, co potwierdzają słowa Henryka Mikołaja Góreckiego: „nie ma nic bardziej polskiego, niż jeden chopinowski takt”.

Na początek proponujemy wysłuchać części Larghetto (nazwa pochodzi od określenia tempa) z Koncertu fortepianowego f-moll. Zawarty w niej temat muzyczny jest idealnym przykładem melodii, która zostaje na długi czas w pamięci słuchacza.

Gdy już zaczniesz słuchać, puść wodze swojej fantazji, rozmarz się w subtelnej dynamice a czasem daj ponieść się szerokiej frazie. Wsłuchaj się w toń tej przepięknej melodii! Młody Fryderyk skomponował ją pod wpływem miłosnego uniesienia, którego przyczyną była piękna śpiewaczka ucząca się w Konserwatorium Warszawskim. Dźwięki te przepełnione głębią i szczerością uczucia, Chopin napisał przecież także z myślą o Tobie, byś mógł ich teraz wysłuchać w jedynym i niepowtarzalnym wykonaniu Krystiana Zimermana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.